... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Frezarki dolnowrzecionowe
igorrr
Posty: 27
Rejestracja: 27 paź 2012, 12:06

... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: igorrr 20 maja 2013, 15:17

tylko sobie PRZYPOMNIJ zanim kupisz frezarkę… ;)

Frezarka, jak wiadomo to rodzaj obrabiarki, którą wykorzystuje się do obrabiania skrawków powierzchni płaskich i do kształtowania rowków, gwintów czy kół zębatych. Podstawowe narzędzie do frezowania jest frez, który wprawia się w ruch obrotowy. Materiał we frezarce może poruszać się ruchem posuwowym, krzywoliniowym, a posuw może być ręczny lub zmechanizowany.

Wyróżnia się frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe, a także poziome, uniwersalne, pionowe, przeznaczone do drewna, do gwintów lub kół zębatych oraz frezarki równowrzecionowe, dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe. Różnica między ostatnimi frezarkami jest taka, że frezarki górnowrzecionowe posiadają wrzeciona, które znajdują się nad stołem, a w dolnowrzecionowych wrzeciono znajduje się pod stołem, co wskazuje na to, że są bardziej niebezpieczne w obsłudze, ponieważ łatwo można się okaleczyć lub doprowadzić do urazów rąk. Dodatkowo może dojść do wyrwania obrabianego elementu lub do rozerwania narzędzia. Mimo wszystko bardziej popularne są frezarki górnowrzecionowe, które stosuje się w zakładach produkcyjnych lub fabrykach meblarskich.

Jeśli chodzi o wrzeciona, to stosuje się je różnego rodzaju, a najlepsze są bezszczotkowe. Podczas zakupu frezarki dochodzi również do sytuacji, że musimy wybrać do niej sami wrzeciono i tu należy zwrócić uwagę na jego moc i maksymalne obroty.

Gdy mowa o wyposażeniu frezarki, to jest ono różnorodne i zależne od firm na rynku oraz przeznaczenia frezarki. Najbardziej nowoczesne frezarki CNC posiadają: przekładnie śrubowe toczne, pozycjonowanie wrzeciona, kabinę osłaniającą, podtrzymkę do długich trzpieni, wrzeciono typu pionowego i poziomowe, ochładzanie narzędzia, lampę oświetlającą, osłonę prowadnic i klucze obsługowe.

Jeśli decydujemy się na kupno frezarki, powinniśmy wiedzieć do jakich celów będziemy jej używać, co jest dla nas najważniejsze i do jakich materiałów będzie stosowana. Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to: powierzchnia stołu, przesuw osi, szybkości dojazdowe, silniki napędowe, rodzaj sterowania, odległość maksymalna, rozdzielczość elektr., powtarzalność pozycjonowania, autom. pomiar długości narzędzia, dokładność, moc wrzeciona, jego obroty maksymalne, mocowanie narzędzia, gabaryty, masa, gwarancja i dostępność serwisowa.

Kolejno wyróżnia się odmiany frezowania:
1. Pełne, czyli trzystronne, powstają trzy powierzchnie obrobione, a wymiar obróbkowy jest wymiarem wewnętrznym
2. Niepełne, czyli dwustronne, powstają dwie powierzchnie obrobione, a wymiar obrabiania ma charakter mieszany.
3. Swobodne, czyli jednostronne, obrabiana jest tylko jedna powierzchnia, a wymiar obrabiania ma kierunek prostopadły względem powierzchni obrobionej lub kierunek zbliżony.

Aby dobrać parametry skrawania frezarki, które powinny być tak dobrane aby móc w pełni wykorzystać moc silnika napędowego, należy zwrócić uwagę na wymiary, materiał, cechy charakterystyczne frezarki oraz na konstrukcję frezu. Sam dobór parametrów polega na ustaleniu ich pod względem głębokości skrawania, liczby przejść i posuwu i prędkości skrawania.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę podczas kupna na typ urządzenia i rodzaj frezowania, jaki możemy uzyskać. Przede wszystkim ważna jest solidna i wytrzymała konstrukcja, moc i maksymalne obroty wrzeciona.

Oczywiście jest to summa summarum z internetów! Mała pomoc przed zdecydowaniem się na kupno jakiejkolwiek frezarki! Pozdrawiam! :D
Grosik
Posty: 7
Rejestracja: 14 kwie 2013, 17:04

Re: ... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: Grosik 20 maja 2013, 17:07

przeczytałem! podoba mi się!
miodmalinaa
Posty: 15
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:59

Re: ... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: miodmalinaa 23 maja 2013, 22:12

Fajnie, że miałeś czas napisać coś takiego. Mnie jak najbardziej siepodoba!
kkam1971
Posty: 12
Rejestracja: 12 maja 2013, 16:16

Re: ... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: kkam1971 24 maja 2013, 17:21

Super! Pozdrawiam!
maku40
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2012, 23:06

Re: ... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: maku40 24 maja 2013, 23:17

Witaj! Fajnie, że chciało Ci się w ogóle stworzyć taką pomoc w sumie dla każdego, nie tylko dla początkujących... ;) Pozdrawiam :)
zigi
Posty: 15
Rejestracja: 21 sty 2013, 16:10

Re: ... przeczytaj zanim kupisz frezarkę

Postautor: zigi 29 maja 2013, 19:34

POMOGLO! dzieki

Wróć do „Do frezowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości