kompozyty w branży stolarskiej

Czyli jak coś zrobić/wykonać?
Mieciu80

kompozyty w branży stolarskiej

Postautor: Mieciu80 30 wrz 2013, 8:37

Witam Was! Troche już tu jestem. Może mało sie udzielam ale dużo czytam :) Wiem, że jest taki temat tu z mądrowaniem sie, to ja tez chce sie troche pomądrować i sprzedać Wam być moze dla kogoś przydatne, cenne i interesujące informacje :)

Ostatnio trafiłem na fajny artykuł o kompozytach w branży meblarskiej i drewnianej i pomyślałem od razu, żeby z Wami podzielić się nowo zdobytą przeze mnie wiedzą ;)

Kompozyty są to tworzywa składające się z dwóch lub więcej materiałów, które po wytworzeniu uzyskują własności nieosiągalne w żadnym innym tworzywie. Kompozyt składa się z osnowy i umieszczonego w niej drugiego składnika o znacznie lepszych właściwościach mechanicznych lub dającego po połączeniu składników zwiększenie zakresu tych właściwości.
Możliwe są różne kombinacje przy tworzeniu kompozytów. Jest to najczęściej materiał włóknisty dodawany do kompozytu dużej ilości. Zazwyczaj oddziałuje ono tylko fizycznie na osnowę.

Zadaniem podstawowym zbrojenia jest poprawienie właściwości mechanicznej lub użytkowej wyrobu i zmniejszenie kosztu wsadu surowcowego.

Materiały te często różnią się między sobą wytrzymałością na rozciąganie, sztywnością, kruchością, pęcznieniem, temperaturą użytkowania i ciężarem właściwym. Osnową najczęściej są polimery ze względu na ich ciężar właściwy i łatwość kształtowania. Osnowa m.in. utrzymuje razem zbrojenie, przenosi naprężenie zew. na zbrojenie, nadaje kształt, zapewnia wytrzymałość na ściskanie i zatrzymuje rozprzestrzenianie się pęknięć.

Wyróżniamy kolejno typy kompozytów drewnopochodnych:

- kompozyty mieszane- najczęściej mają strukturę wielowarstwową. Uzyskuje się ją przez połączenie warstw drewna o różnym stanie rozdrobnienia z innymi materiałami, takimi jak metale, tworzywa syntetyczne, płyty mineralne.

- kompozyty wytwarzane z masy włóknistej- główny składnik stanowi drewno rozdrobnione, doprowadzane w obecności pary wodnej do postaci masy i formowane płyty pilśniowe, a w technologii suchej sprasowane w różnym stopniu do postaci ULDF, LDF, MDF, HDF.

- kompozyty wytwarzane z wiórów- uzyskuje się je z wiórów otrzymanych poprzez mechaniczne skrawanie drewna sklejonych syntetyczną żywicą lub spoiwem mineralnym, np. OSB.

- kompozyty wytwarzane z forniru- otrzymuje się je ze sklejonych cienkich warstw uzyskanych przez mechaniczne skrawanie drewna, jak np. sklejka lub lignofol.

- kompozyty z drewna nasączonego- lignoston i indurite.

Teraz trochę o kompozytach polimerowych, czyli WPC- Wood Plastic Composite. WPC to kompozyty dające się przetwarzać termoplastycznie, a w ich skład wchodzą drewno, tworzywo polimerowe i środki pomocnicze o różnym udziale. Ponadto mają one szerokie zastosowanie, np. są popularne w motoryzacji, lotnictwie, szkutnictwie, aeronautyce, w przemyśle zbrojeniowym i w ochronie środowiska, ze względu na wagę oraz parametry wytrzymałościowe. Jeśli chodzi o dodatki, to zależnie od wymagań, stosuje się: stabilizatory, dodatki światłochłonne, smary, pigmenty, środki grzybobójcze i zmniejszające palność i napełniacze nieorganiczne.

Jeśli chodzi o trendy w rozwoju WPC dotyczą zastosowań długich włókien celulozowych oraz nanocząstek, które są środkiem pomocniczym, zmniejszającym palność WPC. A jeśli chodzi o przyszłość, to prawdopodobnie będzie to zastosowanie tworzyw spienionych i zawierających biodegradowalne gatunki WPC.

Dzięki za uwage. Chwała dla tych co przeczytali :)
Pozdrawiam i zachęcam jeszcze raz do lektruy!
Awatar użytkownika
kozjola

Re: kompozyty w branży stolarskiej

Postautor: kozjola 02 paź 2013, 7:52

Ciekawe! Trzeba będzie się tym zainteresować! Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
Stanislaw

Re: kompozyty w branży stolarskiej

Postautor: Stanislaw 05 paź 2013, 6:17

Witam! Coś gdzieś już obiło mi się o uszy. Cieszę się, że mogłem teraz przeczytać o tym tutaj. Pozdrawiam i zachęcam do więcej takich wpisów!

Wróć do „Porady, pytania”