wilgotnościomierz

duchKacper

wilgotnościomierz

Postautor: duchKacper 29 wrz 2013, 15:12

Witam wszystkich!
Miałem okazję używać wilgotnościomierz WIP-22T na drewnie zmodyfikowanym termicznie. Termodrewno cieszy się coraz większą popularnością, a to spowodowane jest korzystnymi zmianami jego właściwości fizyczno- mechanicznymi wywoływanymi obróbką termiczną: większa stabilność wymiarowa, mniejsza nasiąkliwość, mniejsza przewodniość cieplna i możliwość uzyskania atrakcyjnej kolorystyki zbliżonej do gatunków egzotycznych. Akurat na zamówienie klienta i na jego życzenie robiłem kuchnię z termodrewna. Nie byłem do końca zachwycony i tłumaczyłem z czym to może się wiązać, ale czasem trzeba odpuścić. Nasz klient- nasz pan…

Jeśli chodzi o ten wilgotnościomierz, to dopuszczalny zakres wilgotności parkietu wykonanego z drewna TMT wynosi 3-6% wilgotności wagowej. Elektroniczny pomiar wilgotności drewna TMT jest możliwy tylko wilgotnościomierzami pojemnościowymi opartymi na pomiarze stałej dielektrycznej. Przyrządy tego typu generują fale elektromagnetyczne, które penetrują znajdującą się pod nim tarcicę. Pojemność utworzonego przez elektrody kondensatora zależy od wilgotności tarcicy. Poprzez dobór odpowiednich charakterystyk zmiany pojemności przetwarzane są na wartości wilgotności wyrażonej w procentach. przyrząd WIP-22T powstał w wyniku licznych pomiarów doświadczalnych na otrzymanych od producentów próbek drewna TMT. Parametry i charakterystyki zostały ta dobrane, by różnice pomiędzy wynikami pomiarów WIP-22T a wynikami otrzymanymi metodą suszarkowo- wagową były jak najmniejsze.

Pomiary wilgotnościomierzem- są bardzo proste. Przed pomiarem należy ustawić górny przełącznik w położeniu „Gęstość” i dolnym pokrętłem nastawić wymaganą gęstość drewna: przestawienie przełącznika w następne położenie powoduje zapamiętanie nastawionej gęstości drewna. Następnie trzeba ustawić górny przełącznik w położeniu „Grubość” i dolnym pokrętłem nastawić wymaganą grubość drewna: przestawić przełącznik w następne położenie. W położeniu „Sprawdzanie ustawień” na wyświetlaczu będą wyświetlone na przemian nastawione wartości gęstości i grubości. Trzymając przyrząd w powietrzu, należy przestawić przyrząd w powietrzu, należy przestawić przełącznik w położenie „Pomiar”. Wtedy następuje automatyczna kalibracja przyrządu. Na ekranie pojawia się symbol „ - - -„, a następnie liczba 2.0, która sygnalizuje zakończenie kalibracji. Wilgotnościomierz jest gotowy do pomiarów- aby je przeprowadzić należy silnie docisnąć do drewna sprężyste elektrody i odczytać wynik.

Pomiar wilgotności drewna należy dokonać w co najmniej kilkunastu punktach. Punkty pomiarowe powinny być możliwie płaskie, gładkie i czyste. Za wiarygodne uznaje się średnie wyniki ze wszystkich pomiarów. Linia łącząca elektrody powinna być prostopadła do włókien. W przypadku wąskiej tarcicy dopuszczalny jest pomiar wzdłuż włókien. Pod miejscem pomiaru nie mogą znajdować się elementy metalowe, mokre drewno, beton itp. Najlepiej jak istnieje wolna przestrzeń pod miejscem pomiaru lub położona jest na kilkucentymetrowej warstwie styropianu. Przyrząd posiada funkcję automatycznego wyłączania się, która uaktywnia się po 5 minutach. Natychmiastowe wyłączenie następuje po ustawieniu przełącznika w położeniu „Wył”.

I to by było na tyle. Mi ten wilgotnościomierz służy. Fajny sprzęt. Ktoś chciałby więcej informacji, to zapraszam.

A co do tych suchych informacji do napisania tego postu korzystałem z szeroko pojętego Internetu. ;)
Pozdrawiam!

P.S. Jeśli Wy korzystaliście z jakichś fajnych wilgotnościomierzy, to piszcie w komentarzach! :)
Awatar użytkownika
stolarzartur

Re: wilgotnościomierz

Postautor: stolarzartur 01 paź 2013, 9:43

Witaj! Cóż za post... Super! Jak reklama... Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kozjola

Postautor: kozjola 01 paź 2013, 20:02

Łał! Nieźle ;) ... to już chyba jakiś lepszy sprzęt?
igorrr

Postautor: igorrr 02 paź 2013, 12:06

rzeczywiście jest co czytać 8-)
Kowalski

Postautor: Kowalski 02 paź 2013, 20:47

Witam! Bardzo fajny i na pewno przydatny post! :) Pozdrawiam!
maku40

Postautor: maku40 05 paź 2013, 10:03

Tu też nawet fajny link. Podrzucam ;) i pozdrawiam :)

http://www.domidrewno.pl/video/055-wilg ... ie-znaczy/
Stevo

Postautor: Stevo 24 kwie 2017, 12:57

Polecam również sprawdzić wilgotnościomierz materiałów sypkich Maskon. :geek:

Wróć do „Osprzęt”